Prvý jarný deň už máme za sebou a z toho vyplýva, že sa začína jarná sezóna. S ňou prichádza aj čas, kedy sa púšťame do úpravy záhrad. Zo zimného spánku vyberáme vonkajšie svietidlá a solárne lampy, ktoré dokážu vytvoriť čarovnú atmosféru našich záhradiek či okolia domu. Avšak, viete ako sa správne starať o exteriérové svietidlá? My Vám to povieme v piatich jednoduchých bodoch.
Ak ste vytiahli po zimnom období záhradné svietidlá, alebo zvažujete ich kúpu, poradíme Vám, ako sa o ne starať. Pozrieme sa na to, ako ich správne zaviesť do Vašej záhrady a tiež na to, čo je potrebné s vonkajšími svietidlami pred ich inštaláciou do záhrady spraviť, aby sa predĺžila ich životnosť.
1. Postarajte sa o čistotu exteriérových svietidiel
Správna starostlivosť o vonkajšie svietidlá začína tým, že skontrolujeme ich stav pred inštaláciou do záhrady. To znamená, že dbáme na to, aby svietidlo bolo čisté a nepoškodené. Najmenej jeden krát za sezónu by sme mali záhradné svietidlá vyčistiť od nečistôt. Možno budete prekvapení množstvom hliny, hmyzu či kamienkov, ktoré sa dostanú dovnútra svietidla. Ochrana pred špinou platí mnohonásobne pri solárnych záhradných lampách. Ak teda vlastníte tento typ svietidla, treba sa starať o to, aby solárne panely nemali na sebe znečistenia. Tým, že solárne svietidlá majú na sebe vrstvu prachu či iných nečistôt, zabraňujeme ich úplnému dobitiu slnečným žiarením. Okrem iného, správnym čistením predĺžite ich životnosť a svietivosť LED diód. Pri čistení LED panelov sa vyhnite chemickým prípravkám, ktorými by ste ich mohli znehodnotiť. Svietidlá neponárajte do vedra s vodou. Aj keď sú vodeodolné, nie sú vodotesné a voda presiaknutá do vnútra zapríčiní poškodenie panelu a batérie.
2. Skontrolujte prípadne poškodenia záhradného osvetlenia
Ako sme spomenuli vyššie, nezabudnite pred inštaláciou skontrolovať aj prípadné mechanické poškodenia, a to nie len svietidla, ale aj jeho elektroinštalácie. Kontrolovať poškodenie môžeme už popri jeho čistení. Medzi časté znehodnotenia patria rôzne škrabančeky, praskliny a podobne. Okrem iného, vonkajšie svietidlá klasického typu so závitom vždy pred použitím vyskúšajte. Pri solárnych lampách dbáme hlavne na to, či sú solárne panely plne funkčné a nie sú žiadnym spôsobom znehodnotené.
3. Nezabudnite na kontrolu batérií, ktoré sú potrebné pre fungovanie solárnych svietidiel.
Neoddelitelnou súčasťou solárných lámp sú batérie, bez ktorých lampy nebudú svietiť. Ak nastal čas, kedy Vaše solárne svietidlá do záhrady nesvieta, je pravdebodobné, že treba vymeniť solárnu batériu. Pokiaľ solárne svietidlá na zimu uskladňujete v interiéri, lampy vypnite a vyberte z nich baterky, aby ste zabránili ich korózií. Po tomto zimnom odpočinku môže nastať, že lampy nebudú ihneď úplne funkčné. Po inštalácií do záhrady odporúčame počkať minimálne 24 hodín, dokým sa celkom nenabijú solárne batérie.
4. Rozmiestnime solárne záhradné svietidlá v záhrade tak, aby sme získali najviac svetla.
Slabé batérie nemusia byť jedinou príčinou oslabeného svietenia solárnych záhradných lámp. Dôvodom môže byť aj ich nesprávne rozmiestnenie. Počuli ste už o tom, že na západnej a južnej strane solárne lampy vstrebávajú viacej slnečného žiarenia? To dopomôže k tomu, že solárne svietidlá búdú svietiť žiarivejšie aj v noci. Pokiaľ v priebehu dňa Vaše solárne lampy nemajú dostatočné množstvo slnečného žiarenia, solárne batérie sa nedobijú. Z toho nastane zníženie životnosti a batérie je potrebné častejšie vymieňať. Ak však solárne záhradné svietidlo umiestnime na miesto, kde vstrebajú dostatok priamych slnečných lúčov po dobu aspoň 8 hodín, baterky vydržia približne 1 až 3 roky.
5. Schovávať či neschovávať záhradné svietidlá na zimu?
Táto otázka je veľmi frekventovaná. Vzťahuje sa to predovšetkým na solárne záhradné lampy. Dôležitým faktorom je materiál, z ktorého je solárna lampa vyrobená. Odolnosť svietidla voči nepriaznivým vonkajším vplyvom zaručujú samotní výrobcovia. Pokiaľ však ste vlastníkom exteriérových svietidiel, ktoré sú zo skla alebo majú sklenené výplne, odporúčame ich na zimu uskladniť do interiéru. Sklo nemusí odolať vysokým mrazom, ťažkému snehu, ktorý môže tiež poškodiť malé solárne panely a môžu začať praskať. Okrem iného, nezabúdajte na to, že pri nízkych teplotách hrozí zníženie životnosti aj solárnych batérií v lampách.
Nezabúdajte na to, že svietidlá do záhrady nie sú len účelovým svietidlom, ale spĺňajú aj dekoratívnu funkciu. Ak si chcete okrášliť záhradku či okolie domu, odporúčame vám pozrieť sa na našu ponuku záhradných svietidiel.
Zdroj: Pinterest, thingsremembered.co