sk sk en Romania Bosna and Herzegovina Hrvatska Srbia    

Infolinka: +421 (0) 42 / 44 31 879     E-shop: 
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

  Vedeli ste, že znečistenie ovzdušia ovplyvňuje činnosť solárnych panelov?

   michael-bergin-duke-university-institute-of-technology-gandhinagarAko súvisí prach a nečistoty vo vzduchu s činnosťou solárnych panelov? A ovplyvňujú vôbec tieto častice v ovzduší činnosť fotovoltaických panelov? Michael Bergin z Duke University publikoval štúdiu, v ktorej poukazuje na skutočnosť, že fotovoltaika v prašnom prostredí má naozaj nižší výkon.

   Podľa posledných výskumov znečistenie ovzdušia a prach znižujú produkciu slnečnej energie. Častice vo vzduchu a ich hromadenie na solárnych paneloch znižujú výkon solárnych panelov viac ako o 25%. Táto štatistika platí najmä pre krajiny ako India, čína a Arabský polostrov. V týchto krajinách je omnoho viac smogu a nečistôt v ovzduší , ktoré znižujú efektivitu fotovoltaiky. Paradoxom je, že sa jedná o krajiny, ktoré  investujú do „zelenej energie“ najviac. V Európe toto percento nie je také vysoké ako vo svete - o znížení efektivity fotovoltaických panelov môžeme hovoriť v miere od 3 do 15% (závisí to od krajiny a lokality).

   Solárne panely a prachový povlak

   Drobné nečistoty rozptýlené v ovzduší ako a prach sú to, čo na solárnych paneloch vytvára povlak. Znečistené fotovoltaické panely tak ťažšie prenášajú slnečnú energiu do solárnych článkov.

   Michael Bergin preto v spolupráci s expertmi z technologického inštitútu v indickom Gandhinagare a Wisconsinskou univerzitou vytvoril zaujímavý experiment.

   „Mnohí moji kolegovia v Indii ma zobrali ku inštaláciám fotovoltaiky a solárnym panelom na strechách. Takmer všetky boli naozaj špinavé a zaprášené. Pomyslel som si, že takáto špina určite musí ovplyvniť ich efektivitu. Nenašiel som však o tom žiadne štúdie,aj preto sme sa rozhodli vytvoriť komplexný model, na základe ktorého by sme to otestovali.“ – Michael Bergin

   Predmetom testovania boli fotovoltaické panely, ktoré niekoľko týždňov nechali bez údržby. Podľa zozbieraných údajov sa po vyčistení panelov ukázalo, že ich efektivita stúpla až o 50%.

   udrzba-fotovoltaiky-prach-znizuje-efektivitu

   Odborníci skúmali vzorky nečistôt na fotovoltaických paneloch a prišli k zaujímavému faktu. Takmer 92% tvoril prach, zatiaľ čo zvyšnou časťou boli uhlíkové a iónové nečistoty, ktoré pochádzajú z ľudskej činnosti. Umelé častice zabránili slnečnej energii prejsť do fotovoltaických článkov ešte vo väčšej miere ako prírodný prach. Preto oba typy častíc môžeme považovať za rovnocenný a relevantný zdroj znečistenia.

   Čo znižuje efektivitu? Znečistenie panelov alebo znečistené ovzdušie?

   Ukázalo sa, že okrem špinavých fotovoltaických panelov vplývajú na ich efektivitu aj nečistoty rozptýlené v ovzduší. Opäť najhoršie sú na tom regióny, kde je sucho a vysoká prašnosť  ako Arabský polostrov. Tieto regióny čelia veľkým stratám na výkone fotovoltaiky najmú kvôli prachovým časticiam, ktoré sa usádzajú na paneloch.

   soalrne-panely-nizsia-efektivita-so-znecistenim

   Naopak Čína a India čelia vysokým hodnotám emisií v ovzduší, za ktoré môžu najmä továrne a rýchlo rozvíjajúci sa priemysel. Znečistené ovzdušie tak nie je zlá len pre ľudské zdravie a zmenu klímy, ale aj pre slnečnú energiu. Častice vo vzduchu zabraňujú priamemu prepúšťaniu slnečného svetla a majú tiež screeningový efekt. Aj to je ďalším dôvodom aby sa svetoví politici zamysleli a prijali kvóty na kontrolu emisií.

   Zdroj: Azocleantech.com

    

   Súvisiace položky

   • Dánsku školu Nordhavn pokrývajú tisícky solárnych panelov

    danska-skola-kodan-nordhavn-solarna-fasada-panelyC.F. Möllerovu medzinárodnú školu Nordhavn v Kodani pokrýva až 12 000 solárnych panelov. Pýtate sa ako to je možné? Veľmi jednoducho – sú umiestnené vo fasáde. Ide o jednu z najväčších solárnych fasád na svete. Fotovoltaike a obnoviteľným zdrojom energie Dánsko priraďuje čoraz väčší zmysel. Ako teda solárne panely na tejto dánskej škole fungujú?

   • 4 solárne vychytávky, o ktorých ste možno ešte nepočuli

    vstavane-baterie-solarne-panely-off-grid-systemKaždý rok sa na trhu objavia nové sľubné projekty, ktoré by mohli znamenať revolúciu v solárnom priemysle. Ktoré z nich majú potenciál, a ktoré sú naopak odkázané na zabudnutie? Budú medzi tie úspešné patriť aj nové batérie, ktoré sú umiestnené priamo na paneloch alebo solárna farba?

   • Solárna strecha od spoločnosti Tesla – Elon Musk odhaľuje nové podrobnosti

    solarna-strecha-tesla-solarne-dlazdice-tuscanProjekt solárnej strechy, s ktorým prišiel CEO Tesla Motors Elon Musk spolu so SolarCity, sa v minulom týždni dočkal odhalenia viacerých nových podrobností. Čo môžeme od solárnej strechy čakať?

   • Svetelná reklama a osvetlenie verejných priestranstiev pomocou fotovoltaiky

    svetelna-reklama-fotovoltaika-solarne-panelyV dnešnej dobe už nie je výnimočné nájsť solárne panely na verejných priestranstvách. Slúžia ako obnoviteľné zdroje energie pre rôzne objekty – napríklad pre billboardy,  dopravné tabule, svetelné panely  či verejné osvetlenie. Svetelná reklama  a solárne panely tak vytvárajú unikátne spojenie, ktoré šetrí prírodné zdroje a finančné prostriedky určené na ich prevádzku.

   návrat hore

   Stránka využíva súbory cookies. Tieto súbory nám pomáhajú pri zlepšení našich služieb. Viac informácií