sk sk en Romania Bosna and Herzegovina Hrvatska Srbia    

Infolinka: +421 (0) 42 / 44 31 879     E-shop: 
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

  Vedeli ste, že znečistenie ovzdušia ovplyvňuje činnosť solárnych panelov?

   michael-bergin-duke-university-institute-of-technology-gandhinagarAko súvisí prach a nečistoty vo vzduchu s činnosťou solárnych panelov? A ovplyvňujú vôbec tieto častice v ovzduší činnosť fotovoltaických panelov? Michael Bergin z Duke University publikoval štúdiu, v ktorej poukazuje na skutočnosť, že fotovoltaika v prašnom prostredí má naozaj nižší výkon.

   Podľa posledných výskumov znečistenie ovzdušia a prach znižujú produkciu slnečnej energie. Častice vo vzduchu a ich hromadenie na solárnych paneloch znižujú výkon solárnych panelov viac ako o 25%. Táto štatistika platí najmä pre krajiny ako India, čína a Arabský polostrov. V týchto krajinách je omnoho viac smogu a nečistôt v ovzduší , ktoré znižujú efektivitu fotovoltaiky. Paradoxom je, že sa jedná o krajiny, ktoré  investujú do „zelenej energie“ najviac. V Európe toto percento nie je také vysoké ako vo svete - o znížení efektivity fotovoltaických panelov môžeme hovoriť v miere od 3 do 15% (závisí to od krajiny a lokality).

   Solárne panely a prachový povlak

   Drobné nečistoty rozptýlené v ovzduší ako a prach sú to, čo na solárnych paneloch vytvára povlak. Znečistené fotovoltaické panely tak ťažšie prenášajú slnečnú energiu do solárnych článkov.

   Michael Bergin preto v spolupráci s expertmi z technologického inštitútu v indickom Gandhinagare a Wisconsinskou univerzitou vytvoril zaujímavý experiment.

   „Mnohí moji kolegovia v Indii ma zobrali ku inštaláciám fotovoltaiky a solárnym panelom na strechách. Takmer všetky boli naozaj špinavé a zaprášené. Pomyslel som si, že takáto špina určite musí ovplyvniť ich efektivitu. Nenašiel som však o tom žiadne štúdie,aj preto sme sa rozhodli vytvoriť komplexný model, na základe ktorého by sme to otestovali.“ – Michael Bergin

   Predmetom testovania boli fotovoltaické panely, ktoré niekoľko týždňov nechali bez údržby. Podľa zozbieraných údajov sa po vyčistení panelov ukázalo, že ich efektivita stúpla až o 50%.

   udrzba-fotovoltaiky-prach-znizuje-efektivitu

   Odborníci skúmali vzorky nečistôt na fotovoltaických paneloch a prišli k zaujímavému faktu. Takmer 92% tvoril prach, zatiaľ čo zvyšnou časťou boli uhlíkové a iónové nečistoty, ktoré pochádzajú z ľudskej činnosti. Umelé častice zabránili slnečnej energii prejsť do fotovoltaických článkov ešte vo väčšej miere ako prírodný prach. Preto oba typy častíc môžeme považovať za rovnocenný a relevantný zdroj znečistenia.

   Čo znižuje efektivitu? Znečistenie panelov alebo znečistené ovzdušie?

   Ukázalo sa, že okrem špinavých fotovoltaických panelov vplývajú na ich efektivitu aj nečistoty rozptýlené v ovzduší. Opäť najhoršie sú na tom regióny, kde je sucho a vysoká prašnosť  ako Arabský polostrov. Tieto regióny čelia veľkým stratám na výkone fotovoltaiky najmú kvôli prachovým časticiam, ktoré sa usádzajú na paneloch.

   soalrne-panely-nizsia-efektivita-so-znecistenim

   Naopak Čína a India čelia vysokým hodnotám emisií v ovzduší, za ktoré môžu najmä továrne a rýchlo rozvíjajúci sa priemysel. Znečistené ovzdušie tak nie je zlá len pre ľudské zdravie a zmenu klímy, ale aj pre slnečnú energiu. Častice vo vzduchu zabraňujú priamemu prepúšťaniu slnečného svetla a majú tiež screeningový efekt. Aj to je ďalším dôvodom aby sa svetoví politici zamysleli a prijali kvóty na kontrolu emisií.

   Zdroj: Azocleantech.com

    

   Súvisiace položky

   • Solárna strecha od spoločnosti Tesla – Elon Musk odhaľuje nové podrobnosti

    solarna-strecha-tesla-solarne-dlazdice-tuscanProjekt solárnej strechy, s ktorým prišiel CEO Tesla Motors Elon Musk spolu so SolarCity, sa v minulom týždni dočkal odhalenia viacerých nových podrobností. Čo môžeme od solárnej strechy čakať?

   • Svetelná reklama a osvetlenie verejných priestranstiev pomocou fotovoltaiky

    svetelna-reklama-fotovoltaika-solarne-panelyV dnešnej dobe už nie je výnimočné nájsť solárne panely na verejných priestranstvách. Slúžia ako obnoviteľné zdroje energie pre rôzne objekty – napríklad pre billboardy,  dopravné tabule, svetelné panely  či verejné osvetlenie. Svetelná reklama  a solárne panely tak vytvárajú unikátne spojenie, ktoré šetrí prírodné zdroje a finančné prostriedky určené na ich prevádzku.

   • Projekt Sunroof Vám povie, či je Vaša strecha vhodná pre solárne panely

    projekt-sunroof-solarne-panely-coverGoogle je známy tým, že prichádza neustále s novými a novými inováciami. Novinkou minulého roka je aj projekt Sunroof, ktorý je navrhnutý tak, aby Vám povedal, či sa Vaša strecha hodí pre solárne panely. Má Vám pomôcť nájsť to správne miesto, kde fotovoltaiku umiestniť tak, aby ste z nej vyťažili čo najväčšiu efektivitu.

   • Flexibilný solárny panel je až o 80% ľahší oproti tradičným fotovoltaickým panelom

    solarny-panel-sunman-coverSpoločnosť Zhengrong Shi predstavila ultratenký solárny panel  eArche, ktorý je schopný prispôsobiť svoj tvar aj zložitejším povrchom. Tento solárny panel bol navrhnutý tak, aby sa prispôsobil povrchu strechy budov, autobusov aj automobilov. Fotovoltaické panely vyrábané touto technológiou, ktoré vyrobia až 40KW energie, už sú umiestnené na viacerých miestach v Austrálii.

   návrat hore

   Stránka využíva súbory cookies. Tieto súbory nám pomáhajú pri zlepšení našich služieb. Viac informácií